Náklady na pobyt ve tmě

2013-06-02-15.01.06

Často se nás ptáte, jak si můžeme dovolit provádět pobyty ve tmě (nazývané též terapie tmou) za dobrovolný příspěvek. Již se objevují mezi Vámi tací, jež pobyty ve tmě chtějí také provozovat a ptáte se na finanční stránku, náklady a příjmy.

Cena pobytu ve tmě

Od startu našeho centra u Kutné Hory je výše příspěvku dobrovolná a to z toho důvodu, jelikož věříme, že poskytování pobytů ve tmě je služba společnosti, služba Vám, praktikujícím a že takováto činnost je v souladu s naším posláním. Proto máme v sobě obrovskou vášeň pro naplňování naší vize, jež se dá shrnout do motta:

“Nepotřebujeme pomáhat lidem, lidé si nejvíce pomohou sami”

A to tehdy, mají-li k tomu vhodné podmínky, prostor a čas a případně k ruce osobu, jež ví, čím procházejí a podá pomocnou ruku, když je to potřeba.

Uvažovali jsme tedy, jak zajistit podmínky pro co nejširší skupinu lidí praktikujících pobyty ve tmě. Rozhodli jsme se tedy pro dřevěné chatky z důvodu příjemného prostředí a oproti zděným chatkám i pro příznivou cenu a rychlost výstavby. Stavba jedné chatky ve dvou lidech je na cca 3 měsíce.

Rozpis nákladů na pobyt ve tmě

Zde vám ukážeme modelové finanční náklady na provoz centra terapie tmou. Počítány jsou náklady při obsazenosti 45 týdnů v roce.

Výstavba centra pro pobyty ve tmě

Chatka pro pobyt ve tmě při se započítáním ceny za odbornou práci stála 250.000 Kč. Životnost chatky je 5 let, údržba chatky (natírání, opravy dveří, zámků, odpadů) se na denních nákladech podílí částkou 250 Kč denně.  Chatku je potřeba také udržovat, jednou ročně natřít, vyměnit sprchový kout, když mu někdo ulomí dveře, nebo když někomu zůstane klika v ruce 🙂 Údržbu počítáme na 2000 Kč měsíčně na chatku.

Čistírna odpadních vod, kanalizace a natažení vodovodu stálo 110.000 Kč a životnost má 20 let, což je denní náklad 15 Kč.

Energie

Jedna chatka spotřebuje průměrně ročně 3 MW na topení a klimatizaci a 3 MW na ohřev teplé vody. Topení s tedy denní částkou podílí ve výši 50 Kč a TUV ve výši 50 Kč. Vodné a stočné je počítané z průměrné doby výdrže čerpadla a čističky a objemu 150 litrů vody denně, tedy 10 Kč denně.

Strava

Zajistit jídlo pro praktikujícícho na jeden den stojí v půměru 170 Kč. V případě živé stravy cena stoupne asi na 250 Kč, ale započítávat do kalkulace budeme průměrných 200 Kč.

Čistící a hygienické prostředky

Úklidové prostředky, drogerie, toaletní papír, kapesníčky apod. stojí ročně 3300 Kč, což je denní částka 9 Kč.

Matrace, povlečení a praní

V tomto provoze vydrží matrace, povlečení, polštář a deka rok až 2 roky, proto počítáme denní ceny včetně praní na 10 Kč,

Provoz stránek léčba tmou, telefon, počítač

Webhosting stránek a doména stojí ročně 1300 Kč. Počítač je zapnutý denně pro vyřizování e-mailů, dotazů a práce na stránkách asi 2 hodiny, celkový náklad je tedy 20 Kč.

Časová náročnost pro provoz centra terapie tmou

Uvedení do tmy je cca hodina. (týdně)
Odchod ze tmy a rozlučkový rozhovor cca hodina. (týdně)
Úklid a převlečení postele jedné chatky 2 hodiny (týdně)
Údržba jedné chatky 1 hodina (týdně)
Denní sdílení a rozmlouvání 0,5 – 1 hodina na osobu.
Zajištění a dovoz stravy (za všechny chatky) 1 hodina
Administrativa, e-maily, telefonáty, dotazy, správa termínů a psaní článků, jako je tento, cca 2 hodiny denně.

Celková denní náročnost je tedy v průměru 7 hodin denně. Toto při započítání průměrné mzdy činí na jednu chatku a den 220 Kč.

Celkové náklady na provoz jedné chatky pro pobyt ve tmě na den

Chatka – 250 Kč
Topení – 43 Kč
TUV – 43 Kč
Voda – 10 Kč
Strava – 200 Kč
Hygiena  – 10 Kč
Matrace a povlečení – 10 Kč
Administrativa – 20 Kč

S prácí je tedy celkový denní náklad cca 800 Kč a to s přihlédnutím k tomu, že je počítáno se 4mi chatkami. Když byste v centru měli chatku pouze jednu, tak by náklad na jednu chatku byl vyšší (např. ČOV či vodovod).

Pohybuje-li se tedy příspěvek za pobyt ve tmě ve výši tisíc korun na den (7000 Kč na týden) jsou pokryty všechny náklady a dokonce i 200 Kč pro rozvoj centra.

Zdůrazňujeme, že zde je důležitá efetivita a tak náklady jiných poskytovatelů pobytů ve tmě mohou být vyšší.