Renata – pobyt ve tmě ve mne vzbudil chuť žít

Ahoj Lenko a Tomáši,
je to víc jak měsíc, co jsem byla na týdenním pobytu ve tmě. Ráda bych Vám ještě jednou poděkovala za podporu a příjemné prostředí. Svůj týden ve tmě jsem plánovala již delší dobu a nejlepší příležitost, kdy nastoupit byla hned po státnicích. Ze všeho nejvíc jsem se těšila do tmy na klid a pohodu, která mi již delší dobu chyběla.  

Týden ve tmě se mi zdál ze začátku jako zajímavá příležitost jak si vyčistit hlavu a popřemýšlet si, co budu dělat dál po škole. Když jsem to řekla pár lidem, tak se to rychle rozkřiklo po celém městě a každý měl připravenou palbu otázek a s výrazem nepochopení se snažili zjistit o co mi vlastně jde.  

Pobyt ve tmě na míru

Tomáš nám před tmou řekl, že ve tmě se objeví pro každého přesně to, co potřebuje. A měl pravdu.

První dny pobytu jsem prospala. Další dny jsem měla naprostý ,,výmaz mozku“ a jen tak koukala do tmy bez žádných myšlenek. Tohle přesně jsem potřebovala. Když už jsem byla naprosto odpočatá, tak přišly na řadu otázky. Celý dny se mi pořád něco honilo hlavou a já měla čas myšlenku pořádně rozebrat. Bylo to v něčem jiné, než když tohle dělám v běžném životě. Přišlo mi, že každou myšlenku, co mám v hlavě můžu vidět ze všech stran a dokážu najít tu správnou odpověď.

Pobyt ve tmě příroda
Ke konci pobytu jsem měla obrovskou chuť jít ven a přemýšlela nad tím kolik hodin mi zbývá, než vyjdu na světlo. Nemohla jsem se dočkat na východ slunce a až se zase nadechnu čerstvého vzduchu. Největší dojem z celé tmy na mě zanechal právě východ slunce. Byl konec a já se cítila skvěle. Měla jsem tak velkou chuť do života jako snad nikdy. Tam jsem si prožila svoji poslední emotivní chvilku a pak hurá mezi lidi. Chuť si s někým povídat po týdnu mlčení byla obrovská. První lidé, co jsem viděla byl Dalibor a jeho přítelkyně. Bylo super sdílet svoje dojmy s někým, kdo si to zažil taky. Díky oběma 😊

Doma se mě na pobyt ve tmě vyptávali

Vše se změnilo, když jsem přijela domu a všichni se začali vyptávat. Naučila jsem se jednu verzi a tu pak opakovala pořád dokola až jsem zjistila, že to, co říkám už pro mě nemá žádný smysl. Nejprve jsem se toho lekla, protože jsem neměla žádné vzpomínky ze tmy, jen ty historky, co jsem všem povídala. Po měsíci se už mě přestávali všichni vyptávat a pomalu se mi vracejí momenty a pocity, které mám spojené s pobytem ve tmě.

Pro příště si nechám tento zážitek jen sama pro sebe. I když jsem byla ráda, že mě spousta lidí podporuje, tak přece jenom je to dost intimní záležitost, co by měli vědět jen ti nejbližší.

Pobyt ve tmě mi umožnil být sama

Myslím, že tohle byla nejdelší doba, co jsem mohla být jen sama se sebou a pořádně se poznat. Dodalo mi to hodně energie do života, víc sebevědomí a jistotu. Jsem moc ráda, že jsem měla možnost absolvovat tento pobyt.

Ještě jednou díky

Mějte se krásně
Renata